Er der ALTID moms på en faktura?

Er der altid moms på en faktura

Moms er et af de der "årligt tilbagevendende uforudsete gøremål", som min projektkoordinator kalder det. 😅

Og moms giver altid anledning til en hulens bunke spørgsmål... 

(Og riven-sig-selv-i-håret-øjeblikke). 


Men hvad ER moms? 

Og er der a-l-t-i-d moms med på en faktura? 

Skal vi ikke lige slå de to ting fast? 


Moms er en afgift, som tillægges ethvert salg af serviceydelser eller produkter, i Danmark.

Normalt på 25%

(Men der findes faktisk også andre satser - det kommer jeg lidt mere ind på om lidt). 


Moms er altså en afgift, som alle erhvervsdrivende i Danmark skal opkræve på deres salg/faktura, når de sælger en vare eller ydelse til dig. 

Medmindre (!) de er fritaget for at lægge moms på deres ydelse/produkt.


TIP: Momsfritagelse har jeg skrevet en e-bog om.

Den handler om de 21 virksomhedstyper, som er omfattet af momslovens §13 – og som pr. definition er fritaget for moms.

Det er bla. forsikring, aviser, læger, sundhedsvæsen i større omfang, undervisning, taxa og en del andre ting.

Sådanne virksomheder skal ikke opkræve og afregne moms. 

Hvis det lyder som dig, så finder du min e-bog, som giver dig det fulde overblik over momsfritagelse, momspligt, splitmoms og lønsumsafgift HER >> 


Moms er normalt 25% af prisen på ydelsen eller produktet. 

Men ikke altid.

Der er også liige et par andre udgaver: 

Der findes nemlig brugtmomsordningen, som er moms udregnet af en nettofortjeneste.

Og så er der kunstnermoms, som er 6,25% - altså en fjerdedelsmoms


Så altså: 

Alle danske erhvervsdrivende skal opkræve moms på deres salg af ydelser og produkter, MEDMINDRE de er blandt de 21 virksomhedstyper, der er beskrevet i momslovens § 13. 

Det er normalt 25% af prisen, men det kan være en anden sats i særlige tilfælde. 

Tjek. ✔️


Men... Så er der lige et tilfælde mere du skal være obs på også: 

Altså ud over dem, som er momsfritaget eller opkræver moms efter en anden procentsats... 

Og det er de selvstændige, som endnu ikke er nået til "omsætningsgrænsen" på de 50.000 kr., og derfor stadig kan sælge sine ydelser uden mom. 


Så selvom du måske er vant til, at der er moms på de køb du foretager i din virksomhed, og at du kan "afløfte" den moms (som det hedder).... 

Så er det absolut værd at holde øje med OM der faktisk er skrevet moms på den faktura du modtager, sådan at du kan sikre dig, at du kun får taget det korrekte momsfradrag. 


Får du løbende tjekket de faktura du modtager?

Ellers er her en kærlig påmindelse til, at få det gjort. 

Du vil elske dig selv for det, når du sidder og skal indberette moms inden deadline næste gang! 


Kærlig hilsen 

Lone Vinge / 

Din Online RevisorTerapeut 

www.revisorterapeuten.dk